Όσο πλησιάζει το τέλος του χρόνου συνήθως ψάχνουμε να αγοράσουμε όμορφα και καλόγουστα γούρια για το νέο έτος είτε για το σπίτι μας είτε για να τα κάνουμε δώρο σε συγγενείς, φίλους, συναδέλφους ή ακόμη και στη δασκάλα του παιδιού μας. Το γούρι είναι κάτι που έχει και μια συναισθηματική αξία για τον άνθρωπο στον οποίο θα το χαρίσουμε διότι μπορεί να του φέρουμε τύχη (όπως λένε τουλάχιστον). Εφόσον, λοιπόν, το γούρι έχει τέτοια αξία εάν αντί να το αγοράσουμε, το φτιάξουμε οι ίδιοι νομίζω πως θα έχει ακόμη μεγαλύτερη αξία για εκείνον που προορίζεται. Πόσο μάλλον φέτος που υπάρχει πολύ περισσότερος χρόνος και λιγότερα χρήματα. Επομένως, τι καλύτερο από το να φτιάξεις μόνη σου φέτος τα γούρια που θα κάνεις δώρο στα αγαπημένα σου πρόσωπα;
Το πιο σημαντικό φυσικά είναι η χαρά της δημιουργίας ιδίως όταν ακολουθούμε αυτή τη διαδικασία με τα παιδιά. Στόχος μας είναι να δημιουργήσουμε κάτι όμορφο μαζί και όχι κάτι άψογο που θα μοιάζει με αγορασμένο. Κάτι που θα θυμίζει εμάς και που οι αγαπημένοι μας θα έχουν στο σπίτι τους όλη τη χρονιά.
Πάμε αν δούμε βήμα βήμα τα υλικά που χρειαζόμαστε αλλά και τον τρόπο με τον οποίο θα φτιάξουμε τα γούρια. Ας αρχίσουμε λοιπόν!
Χρειαζόμαστε τα παρακάτω υλικά :
- Κορδέλες σε διάφορα χρώματα προτιμώντας φυσικά τα χριστουγεννιάτικα χρώματα. Εγώ συνήθως δε τις αγοράζω αλλά τις κρατάω από δώρα ή μπουκέτα που διαθέτουν όμορφες κορδελίτσες. Τις μαζεύω όλες σε ένα κουτί κι όταν τις χρειαστώ τις ξαναεμφανίζω. Αλλά αν δεν έχετε σπίτι σας θα τις βρείτε πολύ εύκολα και σε χαμηλές τιμές.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα κορδέλες για γούρι](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/kordeles-1024x683.jpg)
- Μικρά χριστουγεννιάτικα στολίδια και αντικείμενα που έχετε σπίτι σας. Συγκεκριμένα αυτά που βλέπετε είναι από τούρτες. Αυτά είναι τα καλά του να έχεις γενέθλια μέσα στα Χριστούγεννα.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/diakosmhtika-1024x683.jpg)
Διαβάστε επίσης: Σουπλά και σουβέρ μόνο με 2 υλικά
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/Diakosmhtikastoixeia-1024x683.jpg)
- Φούντες σε χριστουγεννιάτικα χρώματα.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/Φούντες-1024x725.jpg)
- Σχέδια που δείχνουν το νέο έτος. (Τα σχέδια της φωτογραφίας μου δείχνουν το 2017 καθώς τότε είχα γράψει το άρθρο και είχα τραβήξει τις φωτογραφίες. Δεν είχα καν blog βέβαια τότε αλλά είχα πάντα την ελπίδα ότι κάποτε θα έχω. Ειδικά εκείνο το διάστημα η επιθυμία μου ήταν ακόμα μεγαλύτερη διότι μόλις είχα αρχίσει το μεταπτυχιακό μου πάνω στη σύγχρονη δημοσιογραφία.) Λίγο μεγάλη ήταν αυτή η παρένθεση οπότε ας συνεχίσουμε στο θέμα μας.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/year-1024x683.jpg)
- Μικρό πιστόλι θερμοκόλλας και συρραπτικό. Εάν δεν έχετε σπίτι σας πιστόλι θερμοκόλλας μη φοβηθείτε να το αναζητήσετε θα το βρείτε με λιγότερα από 3 με 5 ευρώ σε γνωστό πολυκατάστημα.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα υλικά για να φτιάξουμε το γούρι μας](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/gluegun-1024x773.jpg)
Ας αρχίσουμε τώρα να δημιουργούμε!
Βήμα 1ο
Φτιάχνουμε ένα φιόγκο με τις κορδέλες της επιλογής μας και συρράπτουμε το σημείο για να σταθεί ο φιόγκος όπως φαίνεται στη παρακάτω φωτογραφία.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/gouria2-1024x656.jpg)
Βήμα 2ο
Συρράπτουμε στο ίδιο σημείο που συρράψαμε προηγουμένως τη φούντα πάνω στο φιόγκο.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα γούρι in progress](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/gouria-1024x759.jpg)
Βήμα 3ο
Στις άκρες ενός μικρού σχοινιού τοποθετούμε το σχέδιο με το έτος και όποιο άλλο μικρό αντικείμενο έχουμε και θέλουμε να προσθέσουμε. Ύστερα το συρράπτουμε κι αυτό πολύ κοντά στα άλλα σημεία που συρράψαμε για να μην φαίνεται όταν τοποθετήσουμε κάποιο διακοσμητικό στο τέλος. Το σχοινάκι που έχω χρησιμοποιήσει εγώ είναι από χριστουγεννιάτικη μπάλα. Είναι αυτά που βρίσκουμε στα κουτάκια για να κρεμάσουμε τις μπάλες στο δέντρο όταν τις αγοράζουμε.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα έτοιμο το γούρι μας](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/gouri-1024x788.jpg)
Βήμα 4ο
Το γούρι μας είναι σχεδόν έτοιμο και τώρα ήρθε η ώρα να επιλέξουμε ένα στολίδι για να κολλήσουμε στα σημεία που έχουμε συράψει και τελειώσαμε. Εγώ έχω βάλει αυτό το έλκηθρο, εσύ μπορείς να βάλεις ότι σου αρέσει ή ότι έχεις σπίτι σου και παραπέμπει σε Χριστούγεννα. Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να φτιάξεις και το γούρι της παρακάτω φωτογραφίας.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/img_20201128_1426318897929040329181-scaled-e1606601451361-1024x768.jpg)
Βήμα 5ο
Τοποθετούμε το αριστούργημά μας (Τι όχι; Εννοείται πως είναι. Αφού το έκανες ολομόναχη) σε μια χριστουγεννιάτικη σακούλα για να το κάνουμε δώρο στα πρόσωπα που αγαπάμε.
![Γούρι από τα χεράκια σου εύκολα και γρήγορα σακούλες για το γούρι](http://mylifeandanxiety.com/wp-content/uploads/2020/11/giftbag-1024x698.jpg)
Καλή επιτυχία!